MultiCooker PRO
Tenxhere Multicooker PRO me presion
Me tenxheren elektrike me presion ju do të gatuani më shpejt, duke kursyer energji e duke ruajtur më shumë vitamina dhe minerale për ushqim të shëndetshëm. Me sistem sigurie të integruar dhe 15 programe të përcaktuara për më shumë lehtësi në përdorim. Fuqia 1000W dhe kapaciteti i saj është 5.5 litra, ideale edhe për familje të mëdha.
20% Ulje vetëm për Ofertat Festive!
Çmimi normal: 14,990 lekë
Oferta: 11,990 Lekë
Më shumë >>

Gatimi nuk ka qënë asnjëherë kaq i thjeshtë!
Me tenxheren elektrike me presion ju do të pregatisni vaktet tuaja deri në 3 herë më shpejtë se me tenxheret e zakonshme! Një zgjidhje e shpejtë dhe e thjeshtë për të gatuar, me një kapacitet prej 5.5 Litrash i cili do t’ju lejojë të gatuani vakte të shpejta, të shijshme dhe ju nuk do të mundoheni.
Porosit tani >>

MultiCooker PRO

Oriz me bajame
PËRBËRËSIT:
40 ml lëng i konservuar pule
350 ml ujë
Pak shafran
1 lugë gjalpë
1 qepë mesatare, e copëtuar imët
1 degëz selino, e copëtuar imët
2 gota oriz i bardhë, i gjatë
⅓ lugë çaji kripë
⅓ gotë bajame të prera

Pergatisni Oriz me Bajame

Vështirësia:

Koha e gatimit:
12 min

Koha e përgatitjes:
10 min

Në total:
22 min

PËRGATITJA
1.
Ngrohni lëngun e mishit dhe ujin në një tigan, pastaj shtoni shafranin në lëng dhe e përzieni. Largojeni nga nxehtësia.
2.
Vendosni gjalpin në tenxhere për gatim. Zgjidhni SAUTÉ kur gjalpi është duke u shkrirë, shtoni qepët e prera dhe selinon. Trazojeni derisa perimet të jenë kavërdisur, rreth 3 deri në 5 minuta.
3.
Shtoni masën e orizit duke e përzier vazhdimisht për 1-2 minuta. Shtoni lëngun me shafranin dhe pak kripë. Mbyllni kapakun. Zgjidhni programin WHITE RICE (ORIZ I BARDHË).
4.
Kur valvula bie me kujdes hapni kapakun. Përzieni orizin e përgatitur me bajame dhe e servirni.
Këshillë: Shkon në mënyrë të përkryer me fileto pule në një salcë kremoze.